Prof. Benjamin Warinsie Kankpeyeng

Lecturer

Contact

POST-DOCTORAL FELLOWSHIP:

September  20 to  December 20, 2007, British Academy Visiting Fellowship, School of Historical Studies, Newcastle University, United Kingdom

 

PREVIOUS ACADEMIC AND RESEARCH APPOINTMENTS :                

June 16, 1983 to November 24, 2004: Assistant Curator, Curator, Senior Curator,

Principal Curator and Assistant Director (at the Ghana Museums and Monuments Board)

August, 1996 to May 1997 and August 2002 to May 2003: Teaching Assistant at the

Department of Anthropology, Syracuse University

 

LEICENSURES/BOARDS/OTHER PROFESSIONAL QUALIFICATIONS

Governing Council (University of Ghana Representative), St. Peters Major Seminary, CapeCoast: 2017

UNESCO Ghana National Committee on Under Water Archaeological Heritage:  2016 to Present

Academic Board, College of Humanities, University of Ghana: 2014 to Present.

Board of the Faculty of Social Studies, University of Ghana:  2006 to 2008 and 2011 to 2014

Academic Board (Departmental Representative), University of Ghana: 2006 to 2008, 2011 to Present